Zakłady na Ekstraklasę 2020/21!

PKO Ekstraklasa to obok Ligi Mistrzów, Premier League oraz La Liga najczęściej obstawiana liga przez polskich typerów. W związku z tym bukmacherzy działający na naszym rynku przygotowali dość szeroki wachlarz ofert na rodzime rozgrywki. Poniżej prezentujemy top5 bukmacherów, u których najlepiej obstawiać PKO Ekstraklasę.

Najlepsi bukmacherzyZaszeregowanieLink bonusowy

1. Fortuna

Najlepsi bukmacherzy fortuna

 

✅Bonus - do 810 zł + 20 zł freebet

✅Kod Promocyjny - BETMAX

czytaj więcej >>

ODBIERZ BONUS

2. Betclic
betclic

✅Bonus - cashback do 200 złotych

✅Kod Promocyjny - BETPLMAX

czytaj więcej >>

ODBIERZ BONUS

3. STS

sts Najlepsi bukmacherzy


✅Bonus - do 1640 złotych

✅Kod Promocyjny - STSMAX

ODBIERZ BONUS

4. Superbet

Najlepsi bukmacherzy

✅Bonus - 200 złotych

✅Kod Promocyjny - BETMAX

ODBIERZ BONUS

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bukmachera?

Poniżej prezentujemy cenne wskazówki, które warto wziąć pod uwagę, przy wyborze bukmachera, u którego chcemy rozpocząć obstawianie zdarzeń związanych z PKO Ekstraklasą.

Kursy 

Z całą pewnością obecność „kursów” nie dziwi. To jedna z najważniejszych, o ile nie najważniejsza rzecz, którą powinniśmy się zasugerować. Wybór rynków na PKO Ekstraklasę jest naprawdę bardzo duży, a kursy u poszczególnych bukmacherów mogą wpłynąć na naszą ewentualną wygraną. Warto zatem zapoznać się, które zakłady bukmacherskie oferują najlepsze stawki za obstawianie spotkań, czy też zakładów długoterminowych. W dalszej części tego artykułu dokonaliśmy bezpośredniego porównania kursów.

Liczba rynków 

Jak już wspomnieliśmy wyżej – liczba rynków na rodzimą ligę jest spora, ale da się zauważyć pewne różnice u poszczególnych bukmacherów. Niektóre firmy dużo wcześniej proponują już kilkadziesiąt, czy kilkaset możliwości gry na dany mecz, a kolejne dopiero bezpośrednio w przeddzień meczu zwiększają dostępne rynki.

Jeżeli zamierzamy grać standardowo, na najczęściej wybierane typy zakładów to nie powinniśmy zakrzątać sobie głowy liczbą rynków.

Do najczęstszych zakładów zalicza się obstawienie 1X2, podwójna szansa, zakład bez remisu, mniej lub więcej bramek, wynik do połowy, strzelec bramki, handicap, czy dokładny wynik meczu.

Taka analiza przyda nam się w przypadku tzw. nieszablonowego obstawiania, jak chociażby na to, która drużyna rozpocznie mecz, liczbę rzutów rożnych, liczbę autów, procent posiadania piłki i tym podobne.

Oprócz obstawiania na bieżąco, mogą nas zainteresować również zakłady długoterminowe. Do nich zaliczamy m.in. typowanie mistrza Polski, króla strzelców, spadkowiczów z ligi itd.

Przy analizie dostępnych zakładów warto wziąć pod uwagę również zakłady na żywo, które stają się coraz bardziej popularną formą rozrywki. Liczba rynków wraz z kursami zmienia się tutaj bardzo dynamicznie, więc tylko wnikliwa obserwacja pozwoli nam przeanalizować sytuację.

Dodatkowe promocje 

Bukmacherzy wiedząc o popularności obstawiania na PKO Ekstraklasę co jakiś czas próbują kusić graczy ofertami promocyjnymi. Do takich zaliczyć możemy m.in.

– Super Ofertę, w której znajduje się większość spotkań PKO Ekstraklasy. Dzięki tej promocji mamy możliwość zwiększenia swoich wygranych.

– Kupony akumulowane, grając określoną przez bukmachera liczbę spotkań PKO Ekstraklasy możemy procentowo zwiększyć naszą ewentualną wygraną.

Aktualne promocje, które ofertują zakłady bukmacherskie opisaliśmy w dalszej części naszego artykułu.

Porównanie kursów 

Czas dokonać bezpośredniego porównania kursów u wytypowanych przez nas top5 bukmacherów. Pod uwagę weźmiemy zakłady na PKO Ekstraklasę w sezonie 2019/20. Nasze porównanie podzieliliśmy na dwie części. W pierwszej porównujemy zakład długoterminowy na tytuł mistrzowski, a w drugiej pod lupę wzięliśmy dwa konkretne spotkania.

Zakłady długoterminowe 

Tak prezentuje się porównanie kursów na tytuł mistrzowski PKO Ekstraklasy w sezonie 2019/20 (stan na sierpień 2019):

Nazwa bukmacheraTop3 faworytów + kursy
STSLegia Warszawa 2,75
Lechia Gdańsk 4,75
Lech Poznań 6,50
FortunaLegia Warszawa 2,90
Lechia Gdańsk 4,90
Lech Poznań 6,30
BetclicLegia Warszawa 3,20
Lechia Gdańsk 5,20
Lech Poznań 6,50
TotolotekLegia Warszawa 2,90
Lechia Gdańsk 5,10
Lech Poznań 6,40
ETOTOLegia Warszawa 3,00
Lechia Gdańsk 5,00
Lech Poznań 6,50

 (pogrubioną czcionką zaznaczyliśmy najkorzystniejsze kursy)

Obstawianie na bieżąco 

Porównanie kursów 1X2 na wybrane spotkanie 
Poniżej dokonaliśmy analizy standardowego typu obstawienia 1,X lub 2 na przykładzie meczu Lechia Gdańsk – Jagiellonia Białystok (12.08.2019).

Nazwa bukmacheraZwycięstwo gospodarzyRemisZwycięstwo
gości
STS2,403,303,00
Fortuna2,453,423,05
Betclic2,443,453,10
Totolotek2,403,403,08
ETOTO2,503,303,05

(pogrubioną czcionką zaznaczyliśmy najkorzystniejsze kursy)

Kursy na sumę goli 
Tym razem porównania dokonamy na spotkaniu Wisły Kraków z ŁKS-em Łódź z dnia 16.08.2019. Pod uwagę wzięliśmy kursy na zakład ponad 1,5 bramki w meczu.

Nazwa bukmacheraPonad 1,5 bramki w meczu
STS1,30
Fortuna1,27
Betclic1,30
Totolotek1,26
ETOTO1,30

(pogrubioną czcionką zaznaczyliśmy najkorzystniejsze kursy)

Podsumowanie porównania kursów 

Jak nie trudno zauważyć, kursy w większości przypadków są mocno zbliżone. Na zwycięstwo jednej drużyny przeważa bukmacher A, a na drugiej już bukmacher B, a remis to z kolei lepsza oferta od bukmachera C. Przeglądając większą liczbę zdarzeń na stronach wytypowanych przez nas zakładów bukmacherskich możemy śmiało stwierdzić, że to Betclic proponuje najwyższe kursy na PKO Ekstraklasę. Zaskakująco dobrze wypada również ETOTO, które w tej stawce jest firmą z najmniejszym stażem. Swój poziom utrzymują STS, Fortuna oraz Totolotek.

Warto zatem wnikliwie przeanalizować kursy na poszczególne spotkania. Choć, jak już wspomnieliśmy – różnica nie jest duża, to jeżeli pod uwagę weźmiemy obstawianie na dłuższej przestrzeni czasu, większą liczbę kuponów, czy w końcu wyższe stawki, to wtedy da się odczuć te przysłowiowe „kilka groszy”.

Dodatkowe bonusy, które można wykorzystać na PKO Ekstraklasę 

Aktualnie tylko Fortuna i ETOTO zdecydowały się na dedykowane promocje związane z PKO Ekstraklasą. Inne firmy bukmacherskie również oferują dodatkowe środki, czy zwiększenie wygranych na zakłady powiązane z naszą ligą, ale nie w postaci dedykowanych ofert bonusowych.

STS – dodatkowe środki na obstawianie spotkań PKO Ekstraklasy możemy uzyskać z tytułu oferty powitalnej, która opiewa na bonus 100% od depozytu do 1200 PLN oraz darmowy zakład o wartości 25 PLN.

Fortuna  – bukmacher wychodzi do swoich klientów z propozycją „Happy Hours” w każdy ekstraklasowy poniedziałek. Fortuna zwiększa wygrane klientów aż do 14%. Ponadto znajdziemy też ofertę powitalną – bonus 100% do 1000 PLN, 20 PLN na start oraz 100 PLN zakładu bez ryzyka, którą możemy wykorzystać na rodzime rozgrywki.

Betclic  – światowy potentat oferuje na start cashback w wysokości 500 PLN. Z promocji skorzystać możemy również na spotkania PKO Ekstraklasy. Ponadto nasza liga „łapie” się też do „Multipromocji”, dzięki której możemy zwiększyć ewentualną wygraną aż do 50% przy kuponie zawierającym odpowiednią liczbę zdarzeń.

Totolotek  – jeden z najstarszych bukmacherów na naszym rynku przygotował dodatkowe środki na PKO Ekstraklasę także z tytułu oferty powitalnej – bonus 100% do 1000 PLN. Ponadto wygrane możemy zwiększyć o 30% jeżeli spełnimy warunki promocji dla zakładów akumulowanych.

ETOTO  – piąty z wytypowanych przez nas bukmacherów przygotował bonus 200% do 200 PLN, a środki z niego również możemy przeznaczyć na obstawianie najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej. Ponadto ETOTO przygotowało dedykowaną promocję „Typuj naszą”. Otrzymamy w ramach niej zwrot 50 PLN za wybrane, przegrane kupony ze zdarzeniami na PKO Ekstraklasę.

 

Czołowe zakłady na Ekstraklasę 2018/2019

Gracze uczestniczący w zakładach, mogą znaleźć wiele typów zakładów na stronach bukmacherów. Zakłady mogą okazać się wielką szansą dla graczy, dlatego ważne jest, by nauczyć się dobrze obstawiać. Poniżej zostaną przedstawione najkorzystniejsze zakłady. Jest to ważny element gry, gdyż bez umiejętnych kroków jesteśmy spisani jedynie na straty. Przede wszystkim pierwszym krokiem jest zapoznanie się w rynkach bukmacherskich. Znajomość ogólnych zasad to nie wszystko. Każdy zakład opiera się na czymś innym, dlatego należy wziąć pod uwagę różne dane. Należy pamiętać o tym, że im bardziej popularny jest konkretny mecz, tym kursy będą dla niego niższe. Analogicznie, im więcej graczy obstawia tym wycena bukmachera jest niższa.

 • i 3. Drogowe lub podwójna szansa

Jest to klasyczny, jeden z najstarszych sposób obstawiania – czyli zadajemy sobie pytanie  „kto wygra”?

 • 1 2 – dwudrogowy: zakładamy, że wygrywa pierwsza lub druga drużyna
 • 1X2 – trzydrogowy: zakładamy, że wygrywa pierwsza drużyna, jest remis (X) lub druga drużyna
 • 1/2 – podwójna szansa: wykluczamy w zupełności remis i zakładamy, że wygrywa pierwsza lub druga drużyna
 • 1/X – podwójna szansa: zakładamy, że wygra pierwsza drużyna lub będzie remis (X)
 • 2/X – podwójna szansa: zakładamy że wygra druga drużyna lub będzie remis (X)

Legenda: 1 – najczęściej oznacza gospodarzy meczu, 2 – najczęściej oznacza gości meczu, x – oznacza remis obu drużyn.

Ważne !

Zanim uczestnicy przystąpią do obstawiania zakładu 2 i 3 drogowego, powinni sprawdzić jaka jest historia spotkań obu klubów, które będą grać przeciwko sobie. Zakłady podwójnej szansy są zdecydowanie lepszą opcją od zakładów 2 drogowych, bo aż dwa wyniki gwarantują wygraną.

 • Handicapy

Jest to jedna z najbardziej cenionych przez graczy metoda obstawiania zwycięzcy meczu. Jest to zupełnie inna metoda niż poprzednio opisana. Uczestnicy zakładu obstawiają zwycięstwo jednej lub drugiej drużyny, ale należy zwrócić uwagę na to, że handicap daje jednej ze stron przewagę goli i utrzymuje tę przewagę do finału meczu. Innymi słowy, chodzi o to, że bukmacher narzuca z góry jednej drużynie np. 2 gole, wtedy przeciwnik, który zazwyczaj jest faworytem musi wygrać przewagą co najmniej 3 goli. Taki typ zakładu podnosi kurs oraz potencjalną wpłatę z zakładu. Wszystko dzieję się za sprawą wprowadzenia tego utrudnienia.

Ważne !

Taki rynek jest szczególnie przydatny podczas rozgrywek, w których zakłada się z góry duże różnice w wynikach.

 • Dokładny wynik

Można śmiało stwierdzić, że jest to szczególnie trudne, by wytypować dokładny wynik meczu. Obstawianie dokładnego wyniku to dość ryzykowne posunięcie i zazwyczaj graniczy z cudem. Pomocne w typowaniu wyników powinny być statystyki bramek w poprzednich meczach, choć i to nie jest kluczem do wygranej. Taki zakład najlepiej jest obstawiać wśród rodziny, znajomych, oczywiście nie za pieniądze. Zazwyczaj wyniki w poprzednich rozgrywkach są na tyle zróżnicowane, że ciężko jest wytypować konkretny wynik. Nie zdarza się niestety, że poprzednie wyniki powtórzą się i tym razem.

Ważne !

Statystyki meczów wygranych w poprzednim sezonie nie zapewnią zwycięstwa. Najważniejsze jest to, by zwrócić uwagę na to, kto z kim gra i w jakim składzie.

 • Strzelec gola lub Zdobywca bramki

W zakładzie na strzelca gola zawsze będą wysokie kursy. Nie jest to najbardziej polecany rodzaj zakładów. Nie ma 100% pewności, kto tym razem strzeli bramkę. Tak jak w poprzednim, wyżej opisanym zakładzie „Dokładny wynik” możemy się tylko domyślać i przewidywać co stanie się na boisku. Największym utrudnieniem jest to, że są to zakłady, w których należy obstawić strzelca gola pierwszego lub ostatniego meczu. Od razu na myśl nasuwa się pytanie: Jak można przewidzieć, kto wbije w bramkę jako pierwszy, a kto ostatni? Wiadomo, że napastnicy mają o wiele większe szanse niż np. obrońcy. Oczywiście są też wybitni piłkarze, którzy mogą pochwalić się swoim dorobkiem bramkowym. Właśnie na tej podstawie najczęściej obstawiany jest tego typu zakład.

Ważne !

Jeśli jesteś w 100% pewien swojego zakładu i znasz możliwości piłkarzy – „strzelec gola” jest właśnie dla Ciebie.

 • Zakłady długoterminowe

Są to zakłady, które można obstawić na długo przed rozpoczęciem rozgrywek i na długo przed ich zakończeniem. Zazwyczaj zakłady terminowe są wybierane w obstawianiu zwycięzcy ligi. Jednakże nie łatwo jest przewidzieć kto znajdzie się w finale, gdyż kluby, które się spotykają są najlepszymi klubami w Europie, a nawet na świecie. W obstawianiu takich meczy, potrzebna jest duża wiedza na temat ligi, klubów, transferów, zmian kadrowych itp. Trzeba mieć również ogromną wiedzę o rynkach bukmacherskich i ich trendach.

Ważne !

Im dalej w sezon, tym kursy są niższe. Konieczne jest podjęcie decyzji w odpowiedniej chwili.

 • Zakłady na żywo

Jest to najlepsza opcja dla tych, którzy oglądają mecz prosto z trybun, a nie w domu przed telewizorem. Często mamy do czynienia z pewnym opóźnieniem w transmisji, co bukmacherzy mogą wykorzystać przeciwko nam zmieniając kursy. Telewizja nie zawsze jest w stanie przekazać obraz w takim tempie, żeby nie było opóźnienia. Działa to na niekorzyść obstawiających.

Ważne !

„Zakłady na żywo” są przede wszystkim dla tych, którzy oglądają mecze na trybunach. Umiejętność błyskawicznego reagowania jest tutaj kluczowym elementem.

 • Kupon na Ligę Mistrzów – zakłady ako i systemy

Zakłady akumulatorowe (ako) to kupony, które składają się z kilku typów, gdzie kursy kumulują się do jednego. Dużym utrudnieniem jest to, że aby kupon był rozstrzygnięty na naszą korzyść, wszystkie typy muszą wejść. Jeśli jeden zakład jest nietrafiony wędruje do kosza. Kolejnym zakładem są systemy, które są jednak bardziej korzystną opcją dla graczy. Sam możesz określić, ile z Twoich typów może się okazać błędnych. Nawet jeśli nie przekroczysz swojego limitu błędnych typów, to i tak wygrywasz.

Ważne !

Szczególnie polecane dla tych, którzy od wielu lat działają na rynku bukmacherskim i dobrze się czują w obstawianiu Ekstraklasy.

Strategia

kursy bukmacherskie

Istnieją pewne zasady, którymi można posiłkować się podczas typowania w Ekstraklasie. Jak wiadomo, mamy tutaj do czynienia z najlepszymi klubami więc obstawienie jedynego faworyta jest bardzo trudne, wręcz niemożliwe. W takiej sytuacji należy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie aspekty, zasady, którymi należy się kierować podczas obstawiania.

Po pierwsze – skrupulatna analiza przeciwników,

Po drugie – określenie podejmowanego z zakładem ryzyka,

Po trzecie – oszacowanie idealnego momentu wejścia w zakład,

Po czwarte – uważne dobieranie bukmacherów dla wszystkich typów.

Skrupulatna analiza przeciwników

Jest podstawą podczas robienia zakładów. Jeśli mamy jakiegoś faworyta, należy zwrócić uwagę na to jak wyglądały jego dotychczasowe mecze. Zbieranie informacji się naprawdę opłaca. Na stronach bukmacherów można znaleźć statystyki na temat tego jak przebiegały poprzednie mecze. Należy skupić swoją uwagę również na tym, co zmieniło się w zachowaniach zawodników. Czy mają jakieś kontuzje? Czy zmienił się ich charakter na boisku? Zaczęli grać bardziej defensywnie?

Określenie ryzyka

Każdy zakład niesie za sobą jakieś ryzyko. Kto nie ryzykuje ten nie ma. Do obstawianego zakładu może przyczynić się wiele czynników. Przykładem może być np. ciężka choroba lub kontuzja kilku zawodników na raz. Takie informacje dają nam tylko niewielką przewagę do obstawienia zwycięzcy. Ważne jest to, byś obstawiał z pewnością.

Idealny moment na zakład

Wiadomo, że aby trafić na najbardziej korzystne kursy należy złapać dobry moment. Im mniej czasu do rozpoczęcia meczu, tym więcej informacji krąży dookoła nas. Jak wiadomo, im większe zainteresowaniem tym coraz niższe kursy. W każdym bądź razie tylko i wyłącznie my sami musimy podjąć decyzję kiedy jest ten właściwy moment, aby kursy były najkorzystniejsze dla nas.

Dobieranie bukmacherów

Jak powszechnie wiadomo, każdy bukmacher usilnie będzie chciał przekonać nas do swojej oferty. W takiej sytuacji najważniejsze jest to, by postępować rozsądnie. Koniecznie należy sprawdzić oferty wszystkich bukmacherów i porównać je między sobą. Zawsze warto zwrócić uwagę na to jak wyglądają kursy, zakłady oraz promocje u wszystkich bukmacherów.

Historia polskiej Ekstraklasy

Stworzenie POLSKIEJ LIGI FUTBOLOWEJ

W dniach 4-5 grudnia 1926 r. w Warszawie przedstawiciele kilku polskich klubów spotkali się w celu omówienia utworzenia ligi. Nie wiadomo, skąd się wzięła idea polskiej ligi, jednak krajową ligę uważano za znacznie bardziej praktyczne rozwiązanie niż dotychczasowy dwustopniowy system rozgrywek regionalnych, a następnie mecz krajowy. Ku zdziwieniu, Polski Związek Piłki Nożnej nie był otwarty na ideę ligi narodowej i dlatego starał się ją udaremnić. Okazało się jednak, że praktycznie wszystkie poza jednym z polskich klubów poparły ten pomysł. Decyzja o jej utworzeniu została podjęta niezależnie od tego, co sądzili o tym przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Nożnej. Pod koniec lutego 1927 r. Na spotkaniu PZPN w Warszawie jej urzędnicy otwarcie sprzeciwiali się utworzeniu ligi, mimo to kontynuowano jej powstanie. Utworzenie Ligi ogłoszono 1 marca 1927 r.

Cracovia

Jedynym przeciwnikiem formacji ligi była Cracovia – bardzo wpływowa i silna organizacja w polskiej piłce nożnej lat dwudziestych. Bojkot Cracovii był spowodowany tym, że jej prezes, dr Edward Cetnarowski, pełnił jednocześnie funkcję dyrektora PZPN. Cetnarowski był postacią znaną nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach. To dzięki jego staraniom we wrześniu 1923 r. Cracovia odbyła tournee po Hiszpanii, remisując 1-1 z Barceloną i przegrywając 0: 1 z Realem Madryt. W październiku, także dzięki Cetnarowskiemu, Sevilla wyjechała do Krakowa, przegrywając 2-3 z Cracovią.

Pierwsze lata Ekstraklasy

Rozgrywki pierwszych mistrzostw rozpoczęły się 3 kwietnia 1927 r. Wzięły w nim udział wszystkie większe zespoły (poza Cracovią). Oto lista drużyn (w kolejności, którą ukończyli w listopadzie 1927 roku):

 • Wisła Kraków
 • 1 FC Katowice
 • Warta Poznań
 • Pogoń Lwów
 • Legia Warszawa
 • Klub Turystów Łódź
 • ŁKS Łódź
 • Polonia Warszawa
 • Czarni Lwów
 • Toruński KS Toruń
 • Hasmonea Lwów
 • Ruch Chorzów
 • Warszawianka Warsaw
 • Jutrzenka Kraków

W tym pierwszym sezonie ligi, walka o mistrzostwo została rozstrzygnięta między dwiema potężnymi drużynami – Wisłą Kraków i 1.FC Katowice. Rywalizację tę potraktowano bardzo poważnie, nie tylko przez obie strony, ale także przez cały naród. 1.FC został uznany za zespół wspierany przez mniejszość niemiecką, a Wisła pod koniec tego historycznego sezonu reprezentowała ambicje wszystkich Polaków. Jesienią 1927 roku w Katowicach miała miejsce niefortunna gra pomiędzy 1.FC i Wisłą. Stawki były bardzo wysokie – zwycięzca zostałby mistrzem. Drużyna Krakowa wygrała 2: 0 i została mistrzem. 1.FC zajął drugie miejsce, trzecia była Warta Poznań.

Ekstraklasa aktualnie

Najlepsza i najwyższa klasa męskich rozgrywek piłkarskich w Polsce. Ekstraklasą zarządza obecnie Ekstraklasa SA (spółka akcyjna: Ekstraklasa Spółka Akcyjna). W sumie 81 klubów grało w czołówce polskiej piłki nożnej od założenia ligi, z czego 16 klubów zdobyło tytuł. Obecni mistrzowie to Legia Warszawa, która wygrała swój trzynasty tytuł w sezonie 2017-18.